Metody leczenia zaburzeń erekcji

Niska potencja to problem, który na całym świecie dotyka nawet 150 milionów mężczyzn. Dodatkowo, ta tendencja wcale nie jest malejąca. Specjaliści prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat z niskim wzwodem będzie zmagało się jeszcze więcej mężczyzn. Lekarze specjaliści od sfery seksu nieustannie pracują nad nowoczesnymi metodami leczenia zaburzeń wzwodu, dzięki którym mężczyźni stosunkowo szybko oraz bezboleśnie mogą odzyskać dawną sprawność seksualną. W niniejszym artykule prezentujemy najskuteczniejsze metody leczenia zaburzeń erekcji. 

Wywiad lekarski to podstawa

Aby lekarze mogli wprowadzić odpowiednią terapię, niezbędne jest przeprowadzenie właściwych badań diagnostycznych. Należy wiedzieć o tym, że zaburzenia erekcji mogą być wywołane bardzo zróżnicowanymi czynnikami. Zupełnie inne metody leczenia stosuje się w przypadku impotencji psychogennej, a jeszcze inne, gdy powodem są wady w budowie penisa.

Aby wielospecjalistyczna diagnostyka mogła zostać przeprowadzona, w pierwszej kolejności lekarz musi przeprowadzić dogłębny wywiad lekarski ze swoim pacjentem. W trakcie takiego wywiadu będzie chciał uzyskać od pacjenta informacje odnośnie jego dotychczasowej aktywności seksualnej, zadowolenia z uprawiania seksu a także tego, od jak dawna pojawiają się zaburzenia wzwodu. Nie zabraknie też pytań na temat prowadzonego stylu życia – diety, stosowanych używek, stresu czy ilości snu. Tylko poznanie pełnego obrazu na temat stylu życia mężczyzny pozwoli lekarzowi na postawienie trafnej diagnozy a następnie wprowadzenie właściwego leczenia.

Wizyta u urologa

Lekarz pierwszego kontaktu po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu lekarskiego może podjąć decyzję o wydaniu skierowania do urologa. Warto wiedzieć, że męski układ płciowy jest połączony jednocześnie z układem moczowym, dlatego urolog ma bardzo szeroką wiedzę na temat chorób w tym obrębie. Zaburzenia wzwodu często mają charakter urologiczny. Urolog w trakcie wizyty przeprowadza nie tylko wywiad medyczny, ale również wszechstronne badanie fizykalne u pacjenta. Dzięki temu może sprawdzić, czy nie istnieją jakieś poważne nieprawidłowości w budowie członka bądź jąder.

Badanie fizykalne u urologa dzieli się na badanie okolic genitalnych – lekarz weryfikuje wygląd oraz funkcje poszczególnych narządów płciowych. Sprawdza, jak wygląda wędzidełko, napletek, jądra oraz ujście cewki moczowej. Drugi etap badania polega na sprawdzeniu, jak prezentuje się gruczoł krokowy, czyli prostata. Jest to bardzo istotne, aby urolog mógł zweryfikować, czy dany mężczyzna nie cierpi na przerost gruczołu krokowego. W przypadku zaobserwowania bardzo dużych nieprawidłowości urolog może skierować mężczyznę na przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych.

Diagnostyka laboratoryjna 

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim przychodzi czas na najbardziej podstawowe badania diagnostyczne krwi i moczu. Dzięki temu można sprawdzić np., czy zaburzenia wzwodu nie są objawem jakiejś groźnej choroby wątroby, cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia. Do takich badań laboratoryjnych zalicza się badanie ogólne moczu i morfologię krwi, weryfikację poziomu cholesterolu, mocznik, kreatynina w celu sprawdzenia funkcjonowania nerek, oznaczenie poziomu cukru we krwi i moczu a także weryfikacja poziomu męskich hormonów płciowych i badanie PSA – jest ono przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy mężczyzna nie cierpi na jakąś groźną chorobę gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Badanie USG

Badanie USG może być bardzo pomocne w określeniu charakterystyki zaburzeń erekcji, które dotknęły danego mężczyznę. W celu zdiagnozowania zaburzeń wzwodu stosuje się USG wykonywane techniką Dopplerowską. Za wykonanie takiego zabiegu odpowiada radiolog. Jest to zabieg, który pozwala na zweryfikowanie, jak wygląda budowa poszczególnych elementów układu płciowego u mężczyzny. Dzięki niemu lekarz może także wykluczyć patologie naczyniowe takie jak przecieki żylne oraz szereg innych bardzo groźnych wad rozwojowych, które prowadzą do zaburzeń wzwodu. Aby leczenie zaburzeń erekcji przebiegło w sposób prawidłowy, przeprowadzenie badania USG tą techniką jest często niezbędne.

Give a Comment