Problemy z erekcją a przyjmowanie sterydów

Sterydy – jak wpływają na jakość erekcji?

Sterydy anaboliczne stosuje się w celu szybkiej budowy tkanki mięśniowej. Są one środkami chemicznymi, których działanie przypomina testosteron – powodując przyrost masy mięśniowej jednocześnie niekorzystnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych i co ważne, przyczyniają się do problemów ze sprawnością seksualna u mężczyzn. Warto pamiętać o tym, że nawet młodzi mężczyźni regularnie zażywający sterydy mogą mieć problem z potencją.

Zaburzenia erekcji po sterydach

Świetnie umięśniona sylwetka jest marzeniem wielu mężczyzn i obiektem pożądania kobiet. Wielu panów sięga po sterydy, dzięki którym masa mięśniowa przyrasta znacznie szybciej i łatwiej – nie trzeba katować się treningami na siłowni. Mimo że wizualnie mocno rozbudowane mięśnie wyglądają efektownie, tacy mężczyźni są raczej słabi w łóżku. Sterydy przyczyniają się do bardzo różnych zaburzeń seksualnych, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać stosunek. Anaboliki powodują zmianę gospodarki hormonalnej, przez co charakterystycznym efektem jest rozrost gruczołów piersiowych – klatki pakerów wyglądają jak napompowane. Niestety, nawet zakończenie przyjmowania sterydów nie oznacza, że gospodarka hormonalna na osi przysadka-podwzgórze-jądra łatwo powróci do normy. Sterydy zmniejszają produkcję naturalnego testosteronu przez organizm, przez co erekcja może być słabsza i w skrajnych przypadkach nie udaje się jej osiągnąć. Anaboliki przyczyniają się do zmniejszenia produkcji plemników, a co za tym idzie, nasienie jest znacznie gorszej jakości – niektórzy mężczyźni nałogowo przyjmujący sterydy mogą być bezpłodni. Zbyt wysokie stężenie hormonów może powodować także stan zapalny kanalików nasiennych.

Impotencja po sterydowa – czy można jej uniknąć?

Mężczyźni przyjmujący sterydy często wierzą w zapewnienia, iż negatywnego wpływu anabolików na sprawność seksualną można uniknąć. W tym celu zaleca się “cykl odblokowujący”, podczas którego przyjmuje się klomifen lub gonadotropinę kosmówkową i u niektórych mężczyzn taki cykl faktycznie może się sprawdzić. Im więcej cykli “odblokowujących”, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przy kolejnej kuracji anabolikami ich negatywne skutki na zdrowie seksualne będą się utrzymywać oraz nasilać. Sposobem na uniknięcie impotencji jest nieprzyjmowanie sterydów, których działanie jest chwilowe, a przy okazji niszczące organizm.

Jak leczy się impotencję po sterydach?

Leczenie zaburzeń seksualnych czy nawet impotencji pojawiającej się po długim i niekontrolowanym przyjmowaniu sterydów wcale nie jest proste. Powinno się odbywać pod opieką endokrynologa lub urologa, natomiast sam sposób leczenia zależy od wyników badań pacjenta. Mężczyźni korzystający z siłowni są trudną grupą pacjentów i nie zawsze udaje się przywrócić im sprawność seksualną. Ważne jest całkowite odstawienie anabolików, ponieważ organizm ma duże zdolności regeneracyjne, do czego jednak potrzeba czasu. Nie zawsze niszczące skutki zażywania sterydów da się odwrócić, o czym należy pamiętać w pogoni za tkanką mięśniową.

Na jakie sterydy i leki należy uważać?

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są sterydy zawierające w swoim składzie hormony. Niestety, zdarza się, że preparaty budujące tkankę mięśniową pochodzą z nieznanego źródła, a ich producent na opakowaniu nie umieszcza pełnej informacji o składzie produktu. Dlatego też warto kupować wyłącznie sprawdzone i rekomendowane preparaty. Negatywne skutki dla potencji mają również środki zawierające duże ilości protein, które mogą przyczyniać się do przeciążenia wątroby, a gdy ta nie daje rady przetwarzać anabolików, ich stężenie w organizmie jest wysokie. Powinno się także unikać preparatów zawierających hormon DHEA, który jest bezpieczny w stosowaniu pod kontrolą lekarza i po oznaczeniu jego stężenia we krwi, a można do znaleźć zarówno w preparatach mających zwiększać przyrost mięśni, jak i środkach na potencję. Może powodować obciążenie organizmu, bowiem samo podawanie hormonu wcale nie przyczynia się do zwiększenia jakości erekcji, jest to jedynie chwyt marketingowy.

Give a Comment