Urazy a brak erekcji

Urazy są dosyć rzadką przyczyną zaburzeń potencji. Odpowiadają one za 13 procent przypadków kłopotów ze wzwodem pochodzenia organicznego, natomiast 8 procent zaburzeń erekcji wnika z operacji w obszarze miednicy czy też powikłań pewnymi urazami. Uraz prowadzący do całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego zwiększa znacznie ryzyko pojawienia się impotencji, o wiele bardziej aniżeli w sytuacji częściowego uszkodzenia rdzenia. Do wszelkiej maści urazów penisa może prowadzić operacja w obrębie miednicy czy też nawet zwykła jazda na rowerze.

Jakie urazy ciała przebyte w przeszłości, mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń wzwodu?

  • uraz wynikający z regularnej jazdy na rowerze
  • urazy w rdzeniu kręgowym
  • urazy powstałe na wskutek przebytej operacji w obszarze miednicy
  • urazy członka
  • uraz w obszarze miednicy, prowadzący do naruszenia nerwów oraz naczyń tętniczych

Jazda na rowerze a zaburzenia potencji

Częsta i długa jazda na rowerze zaliczana jest za jedną z przyczyn męskich kłopotów z potencją. Dzieje się tak przez urazowy wpływ na naczynia oraz nerwy w obszarze krocza. Ucisk wywołuje spowolnienie przepływu krwi przez jakiś czas właśnie w tym obszarze, przez co mężczyzna może borykać się z brakiem czucia oraz mrowieniem. Według lekarzy prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z erekcją wzrasta u osób jeżdżących na rowerze dłużej aniżeli 3 godziny w tygodniu. Co ciekawe, producenci pracują już na specjalnie zaprojektowanym siodełkiem rowerowym, który będzie miał na celu zmniejszenie traumatyzacji krocza w trakcie jazdy rowerem.

Zaburzenia erekcji- urazy członka i miednicy

Dosyć rzadko dochodzi do urazów penisa. Zazwyczaj opierają się one na ostrym przerwaniu ściany ciał jamistych prącia. Do takiego stanu prowadzi przede wszystkim intensywna aktywność seksualna. Oprócz tego wśród urazów członka zaliczyć można bardzo rzadko występującą amputację penisa czy uraz drążący. Jeśli chodzi o impotencję wynikającą z urazów miednicy, zazwyczaj dochodzi do niej przez złamanie kości miednicy albo stłuczenie jej, do którego doszło przez wypadek komunikacyjny. Mężczyzna po przebytym urazie często ma uszkodzone nerwy czy naczynia, a więc niemożliwe okazuje się dostarczenie do ciał jamistych penisa odpowiedniej ilości krwi, która pozwoli na uzyskaniu wysokiej jakości erekcji.

Zaburzenia erekcji wynikające z urazu rdzenia

Urazy rdzenia kręgowego dosyć często prowadzą do zaburzeń erekcji. Niestety wszelkie urazy rdzenia kręgowego czy też operacja odpowiedzialne są za brak wzwodu. Za większość urazów rdzenia kręgowego odpowiadają wypadku komunikacyjne. Do uzyskania wzwodu niezbędne jest właściwe przechodzenie bodźca seksualnego, czyli impulsu nerwowego z głowy przez rdzeń kręgowy do ciał jamistych penisa. Dzięki temu impulsowi uwalnia się substancja odpowiedzialna za rozszerzenia się naczyń, przez co krew dociera do penisa i mężczyzna uzyskuje erekcję. Jeśli dojdzie do zaburzeń działania przywspółczulnego układu nerwowego, wówczas erekcja okaże się niemożliwa. Niekiedy jednak przy tego rodzaju urazach będą pojawiać się spontaniczne erekcje, które wystarczą do odbycia stosunku. Będą one wynikać ze stymulacji innych partii ciała, czy też docierania bodźców dotykowych, wzrokowych czy psychicznych.

Czym są neurogenne przyczyny impotencji?

Do impotencji w dzisiejszych czasach doprowadzają coraz częściej również pewne neurogenne czynniki. Można do nich zaliczyć przede wszystkim pewne schorzenia: stwardnienie rozsiane, guzy rdzenia kręgowego, zatrucie metalami ciężkimi, alkoholizm, cukrzyca, a także pewne zabiegi chirurgiczne. Jednakże współczesna medycyna pozwala mężczyznom z takimi chorobami, dosyć szybko wrócić do aktywności seksualnej i odzyskania radości z satysfakcjonującego seksu.

Zaburzenia erekcji- operacja w obszarze miednicy

Jeśli podczas operacji w obrębie miednicy dojdzie do urazu naczyń czy nerwów, to także może spowodować impotencję. Stać się tak może podczas operacji w okolicy odbytnicy, prostaty, jelita grubego czy pęcherza. W czasie operacji współcześnie lekarze starają się oszczędzić jak najwięcej nerwów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Give a Comment