Wpływ stresu na erekcję

U wielu mężczyzn stres i erekcja ściśle się ze sobą łączą. Stres może wywoływać osłabienie albo też całkowity brak erekcji, zaś impotencja może stanowić wtórną przyczynę głębszego stresu. Jak sobie poradzić w tego typu sytuacjach? Czy brak erekcji spowodowany przez stres można skutecznie leczyć?

Erekcja a stres

Erekcja jest usztywnieniem penisa i zwiększeniem jego wymiarów na skutek wypełniania się krwią ciał jamistych, które znajdują się w prąciu? Zanim to się wydarzy, w męskim organizmie dochodzi do wielu procesów psychologicznych, neurologicznych, biologicznych, chemicznych, fizjologicznych. Pojawianie się kłopotów na choćby jednym spośród etapów może prowadzić do zaburzeń erekcji, definiowanych jako brak możliwości osiągania i utrzymywania wzwodów na czas niezbędny celem odbywania w pełni satysfakcjonujących stosunków.

Jednym spośród czynników, które mogą zaburzać zdolność do osiągania erekcji, będzie stres. Trzeba bowiem pamiętać, iż seksualne pobudzenie odbywa się a mózgu, a jako takie jest bardzo podatne na różnego rodzaju emocjonalne czynniki. Stres, który definiuje się współcześnie w roli przykrego stanu psychicznego, powstaje jako efekt oddziaływania wybranych bodźców. Źródło stresu stanowi mogą:

 • zdarzenia losowe (różnego rodzaju przeszkody życiowe, wypadku i schorzenia),
 • interpersonalne kontakty (niepowodzenia seksualne, zawody miłosne czy kłótnie),
 • nieadekwatne oczekiwania wobec samych siebie, podsycane przez mało realistyczne kulturowe wzorce – również w odniesieniu do strefy seksualnej,
 • niestabilność życiowej sytuacji, kłopoty materialne,
 • brak umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami w życiu zawodowym i osobistym.

Brak erekcji z powodu stresu

Reakcja na stres może być mocno zróżnicowana pod względem osobniczym. U wybranych osób stresujące sytuacje nie spowodują poważniejszym efektów ubocznych, u innych zaś bardzo szybko doprowadza do zaistnienia równego typu psychosomatycznych zaburzeń. Jednym spośród nich będą dysfunkcje a obrębie sfery seksualnej, nie tylko u panów, ale również i u pań, pośród których można wymienić tego typu problemy, jak:

 • obniżone libido,
 • niepłodność,
 • zbytnia suchość pochwy,
 • anorgazmia,
 • przedwczesne wytryski,
 • zaburzenia erekcji.

Co bardzo ważne, brak erekcji rzadko stanowi rezultat bieżących stresogennych wydarzeń. W praktyce takie zaburzenie rozwija się na skutek bardzo złożonych mechanizmów, jednym spośród których jest swoistą pamięć układu hormonalnego, jak również emocjonalnego każdego człowieka.

Liczne badania pokazały, iż długotrwałe narażenie na oddziaływanie stresu doprowadza do tak zwanej hiperprolaktynemii, czyli nadmiernych ilości prolaktyny w centralnym nerwowym układzie. Jest to hormonalna substancja, która odpowiada za wiele nieprawidłowości w zakresie sfery seksualnej. Należy mieć na uwadze, iż może się ona utrzymywać w naszym organizmie przez dłuższy czas. Dzięki temu traumatyczne wydarzenia, mogą mieć wpływ na jakość erekcji nawet po upływie roku, czy też dwóch lat.

Kiedy zwykle pojawia się brak erekcji spowodowany stresem?

Brak erekcji z uwagi na występujący stres nierzadko stanowi rezultat wstydliwych, niepożądanych sytuacji w intymnym życiu, do których mogło dojść ostatnimi czasy, ale również w dalekiej przeszłości. Dla panów duże znaczenie będą mieć przykre zdarzenia związane bezpośrednio z zaburzeniami erekcji czy też zbyt wczesnym wytryskiem. Kluczowy w takim przypadku będzie mechanizm lęku przed ewentualnym doznaniem następnej porażki i przed wystawianiem negatywnej noty ze strony partnerki seksualnej. Na takiego rodzaju sytuację narażeni będą szczególnie panowie:

 • wychowywani w przekonaniu, iż seks jest grzeszny i nieczysty,
 • zaczynający nowe relacje z kobietami,
 • mocno skoncentrowani na postrzeganiu siebie przez pozostałe osoby,
 • mający niską samoocenę, wstydzący się wyglądu własnego ciała.

Należy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż relacje między czynnikami stresogennymi a zaburzeniami erekcji mogą być dużo bardziej złożone i niekoniecznie sprowadzać się do sfery tylko psychoseksualnych doznań.

Give a Comment